ترموگرافي

 • از سر گيري دوباره فعاليت سايت ترموگرافي

  باسلام و پوزش از همكاران و علاقه مندان ترموگرافي . به استحضار مي رساند به دليل پاره اي از مشكلات و مشغله كاري مدت مديدي بود كه سايت بروز رساني نشده بود كه با توجه به تماس و پيگيري علاقه مندان از امروز با استفاده از همكاري راهبر جديد سايت آقاي مهندس هاشم پور اميد است كه بتوانيم هر روز پربارتر از روز قبل و به طور مستمر مقالات و مطالب مفيدي را براي استفاده تقديم حضور كنيم همچنين از تمامي همراهان عزيز خواهشمنديم كه با ارسال مطالب ارزنده خود به ايميل سايت این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید كه پس از بررسي به نام ايشان و بطور رايگان در سايت منتشر خواهد شد مارا در هرچه پر بار كردن وب سايت ياري فرماييد. دريافت نظرات و پيشنهادات شما عزيزان براي ما بسيار ارزشمند خواهد بود.

  بابك فاضل بخششي 

  مديرمسئول وب سايت

   

 • اولین و تنها کتاب تخصصی -آموزشی ترموگرافی ایران رونمایی شد.

  اولین و تنها مرجع تخصصی -آموزشی ترموگرافی ایران روز پنجشنبه مورخ 93/2/18  با حضور نویسندگان و ناشر با همکاری مجمع ناشران انقلاب اسلامی رونمایی شد. در آئین رونمایی کتاب برخی از کارشناسان و علاقه مندان شرکت کردند. فاضل بخششی نویسنده اول کتاب ضمن اشاره به اهمیت تولید کتب تخصصی - آموزشی به عنوان پلی میان اسناد تخصصی مورد استفاده در صنعت و نیز اسناد آموزشی که توسط دانشگاهیان تولید می شود اعلام کرد که کتاب دیگری با عنوان "ترموگرافی پیشرفته سطح دو" توسط ایشان و آقای مهندس علیدوستی از شرکت فن آوران مادون قرمز در دست تهیه است که طبق زمان بندی امید است تا پایان سال جاری به صنعت گران و علاقه مندان تقدیم شود.

  فرخنده فاضل ، مدیر انتشارات آهنگ قلم نیز ضمن ابراز خرسندی از مشارکت در تولید این کتاب ارزشمند از حمایت یک شرکت خصوصی از تولید این کتاب" شرکت فن آوران مادون قرمز" بعنوان یک نکته مهم و قابل ستایش یاد کرد.

  قابل ذکر است که این کتاب اولین و تنها مرجع تخصصی - آموزشی است که در ایران منتشر شده است و همچنین اولین کتاب آموزشی جهان با ساختاربندی آموزش دوسطحی می باشد.

 • برگزاري دوره ترموگرافي در شركت توگا

  دوره ترموگرافی فشرده جامع شامل ترموگرافی مقدماتی- پیشرفته سطح یک و نیز کارگاه ترموگرافی عملی در روز های  27و ۲۸ اردیبهشت  و ۱۱ خرداد در شرکت توگا واقع در فردیس کرج برگزار شد . در این دوره که گروه های مختلف بازرسی و تعمیرات شرکت توگا حضور داشتند مباحث تئوری و عملی و اصول صحیح تصویر برداری و تحلیل حرارتی و اشتباهات معمول اموزش داده شد .

   

   

  در اين دوره ضمن بررسي قابليت هاي دوربين ترموگرافي موجود در شركت توگا، روش هاي تعيين ضريب تابش سطوح نامشخص ، روش شناسايي ميدان ديد آني و ميدان ديد آني اندازه گيري و محدوديت هاي ناشي از آن به شركت كنندگان در دوره آموزش داده شد . همچنين در رابطه با تجهيزات اندازه گيري دماي غير تماسي نيز مطالبي ارايه گرديد.

   

   

   

 • برگزاري دوره ترموگرافي در نيروگاه توس

  دوره ترموگرافی جامع شامل ترموگرافی مقدماتی و پیشرفته سطح یک در روزهای اول تا سوم خرداد ماه در نیروگاه توس برگزار شد. در این دوره که باحضور مدیران و کارشناسان واحدهای مختلف نظارت و تعمیرات برگزار گردید به صورت تئوری و عملی نحوه کارکرد صحیح تصویر برداری صحیح و اشتباهات معمول آموزش داده شد.

   

   

 • برگزاری اولین دوره پیشرفته سطح یک ترموگرافی سال 98 در مرکز تست و پایش ماشین های الکتریکی دانشگاه علم و صنعت

  دوره ترموگرافي پیشرفته سطح یک در مرکز تست و پایش ماشین های الکتریکی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. اين دوره در تاريخ هاي هفتم ، هشتم و نهم اردیبهشتماه سال 1398 در محل دانشگاه علم و صنعت برگزار شد . در اين دوره مباحث تئوريك تصوير برداري حرارتي مادون قرمز، معرفي روش هاي مختلف تعيين ضريب انتشار ، تعيين دماي پس زمينه و روش هاي اندازه گيري صحيح دما ، عيب يابي تجهيزات مختلف اكتريكي و مكانيكي و... و در نهايت كار عملي با دوربين ترموگرافي از جمله موارد مطرح شده در اين دوره سه روزه بود.

   

 • برگزاری دوره ترموگرافي مقدماتی در کارخانه کنستانتره آهن ایرانیان کرمان

  دوره ترموگرافي مقدماتی در کارخانه کنستانتره آهن ایرانیان از مجموعه صنایع فولاد کرمان در زرند کرمان برگزار شد . اين دوره در تاريخ هاي 30 و 31 تیرماه  توسط آقاي مهندس فاضل بخششي ارايه گرديد . در اين دوره گروه هاي مختلفي ازکارشناسان و مدیران قسمت های تعمیرات و بازرسی دفتر فنیحضور داشتند . مباحث تئوريك تصوير برداري حرارتي مادون قرمز، معرفي روش هاي مختلف تعيين ضريب انتشار ، تعيين دماي پس زمينه و روش هاي اندازه گيري صحيح دما ، عيب يابي تجهيزات مختلف اكتريكي و مكانيكي و... و در نهايت كار عملي با دوربين ترموگرافي از جمله موارد مطرح شده در اين دوره بود.. 

   

 • برگزاری دوره ترموگرافي پیشرفته سطح یک در پتروشیمی تبریز

  دوره ترموگرافي پیشرفته سطح یک درشرکت پتروشیمی تبریز برگزار شد . اين دوره در تاريخ هاي یکم تا سوم مردادماه  توسط آقاي مهندس فاضل بخششي ارايه گرديد . در اين دوره گروه هاي مختلفي ازکارشناسان و مدیران قسمت های تعمیرات و بازرسی دفتر فنیحضور داشتند . مباحث تئوريك تصوير برداري حرارتي مادون قرمز، معرفي روش هاي مختلف تعيين ضريب انتشار ، تعيين دماي پس زمينه و روش هاي اندازه گيري صحيح دما ، عيب يابي تجهيزات مختلف اكتريكي و مكانيكي و... و در نهايت كار عملي با دوربين ترموگرافي از جمله موارد مطرح شده در اين دوره بود.. 

 • برگزاری دوره ترموگرافی فشرده پیشرفته در شرکت مکو

  دوره ترموگرافی فشرده جامع شامل ترموگرافی مقدماتی- پیشرفته سطح یک و نیز کارگاه ترموگرافی عملی در روز های 8 تا 11 اسفند ماه 96 در شرکت مکو واقع در فردیس کرج توسط مهندس بابک فاضل بخششی برگزار شد . در این دوره که گروه های مختلف بازرسی و تعمیرات شرکت مکو حضور داشتند مباحث تئوری و عملی و اصول صحیح تصویر برداری و تحلیل حرارتی و اشتباهات معمول اموزش داده شد.

   در اين دوره ضمن بررسي قابليت هاي دوربين ترموگرافي موجود در شركت مکو، روش هاي تعيين ضريب تابش سطوح نامشخص ، روش شناسايي ميدان ديد آني و ميدان ديد آني اندازه گيري و محدوديت هاي ناشي از آن به شركت كنندگان در دوره آموزش داده شد . همچنين در رابطه با تجهيزات اندازه گيري دماي غير تماسي نيز مطالبي ارايه گرديد.

 • برگزاری دوره فشرده آشنایی با اشتباهات مرسوم در ترموگرافی

  دوره دو روزه آشنایی با اشتباهات مرسوم در ترموگرافی و کارگاه عملی اندازه گیری دما برای همکاران شرکت بهره برداری و نگهداری مپنا در محل نیروگاه زواره برگزار شد. در این دوره دو روزه جمعی از مهندسین ستاد O&M مپنا و گروهی از مهندسین شاغل در نیروگاه های مختلفی که توسط گروه مپنا بهره برداری میگردد حضور داشتند. در این دوره شرکت کنندگان با اشتباهات مرسوم در ترموگرافی و راهکارهای رفع آنها آشنا شده و بطور عملی اندازه گیری دقیق دما را با دوربین ترموگرافی تجربه کردند.

   

 • برگزاری دوره پیشرفته سطح یک ترموگرافی در دانشگاه علم و صنعت

  دوره ترموگرافي پیشرفته سطح یک در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. اين دوره در تاريخ هاي بیست و چهارم تا بیست و ششم مهرماه در محل دانشگاه علم و صنعت برگزار شد . در اين دوره مباحث تئوريك تصوير برداري حرارتي مادون قرمز، معرفي روش هاي مختلف تعيين ضريب انتشار ، تعيين دماي پس زمينه و روش هاي اندازه گيري صحيح دما ، عيب يابي تجهيزات مختلف اكتريكي و مكانيكي و... و در نهايت كار عملي با دوربين ترموگرافي از جمله موارد مطرح شده در اين دوره سه روزه بود

   

   

   

 • ترموگرافي ( تصوير برداري حرارتي) و كاربرد آن در بازرسي تجهيزات مكانيكي

  با اين كه ترموگرافي ( تصوير برداري حرارتي يا دمانگاري ) يكي از ارزان‌ترين و كارآمدترين روش‌هاي بازرسي و پايش وضعيت است بايد توجه نمود كه محدوديت‌هاي خاصي دارد. بزرگ‌ترين محدوديت بازرسي ترموگرافي آن است كه با اين روش ما تنها مي‌توانيم انرژي تابشي حرارتي اولين يك هزارم اينچ از سطح جسم را اندازه‌گيري كنيم. اين حقيقت، كاربرد اين روش را در بررسي و بازرسي تجهيزات مكانيكي با محدوديت‌هاي ويژه‌اي مواجه مي‌سازد. بنابراين داشتن يك دوربين خوب ترموگرافي با كيفيت بالا براي اين كه آن را تبديل به بهترين ابزار براي بازرسي يك تجهيز مكانيكي كند كافي نيست. يك بازرس خوب بايد بتواند وسيله صحيح را براي كار مورد نظر انتخاب كند. اين تنها با شناسايي كامل محدوديت‌ها و نيز بهترين تجارب عملي كار با دوربين‌هاي ترموگرافي ميسر است. در مورد تجهيزات مكانيكي ابزار‌هاي مختلفي براي پايش وضعيت وجود دارند كه هركدام در محدوده‌ي خاصي از عيوب براي شناسايي كاربرد دارند. حقيقت اين است كه در رابطه با تجهيزات مكانيكي بخصوص تجهيزات دوار آناليز‌هاي ارتعاشي اولين و مهم‌ترين گزينه و ابزار پايش وضعيت است كه در عيب يابي پمپ‌ها، موتورها، سازه‌ها، تنظيمات بين اجزاي مختلف و بسياري ديگر از كاربردها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

  جايگاه استفاده از ترموگرافي بيش‌تر در كاربرد‌هاي عمومي مكانيك است و در مواردي استفاده مي‌شود كه حرارت ناشي از عيب بتواند در سطح تجهيز با استفاده از ترموگرافي آشكارشود. از ديگر روش‌هاي مرسوم در عيب يابي و يا پايش تجهيزات مكانيكي، تست‌هاي جريان موتور در موتورهاي الكتريكي و آشكار ساز‌هاي التراسونيك به منظور عيب يابي بلبرينگ‌ها است كه بسيار كاربرد دارند.

  در نهايت و براي تاكيد بايد گفت كه در رابطه با تجهيزات مكانيكي به‌خصوص تجهيزات دوار آناليز ارتعاشات بيش‌ترين كاربرد را داشته و بهترين نتايج را به‌دنبال خواهد داشت. البته استفاده از ترموگرافي به عنوان مكمل مي‌تواند نتايج بسيار سودمندي را به بار آورد. نكته‌ي مهم در شناخت نوع كاربرد و روش مناسب با آن كاربرد توسط بازرسي پايش وضعيت است. به عنوان مثالي ديگر از اهميت چگونگي اين انتخاب مي‌توان به تعيين روش پايش وضعيت در مورد الكتروموتورها اشاره نمود. براي پايش وضعيت موتورها، روش آناليز جريان مي‌تواند به عنوان ابزار شماره يك و پس از آن ارتعاشات به عنوان ابزار شماره‌ي دو مورد توجه قرار گيرد. كاربرد التراسونيك نيز در بلبرينگ‌ها و روان كاري آنها بسيار ويژه و خاص است. با اين ابزار مي‌توان در حين روان كاري بلبرينگ‌ها، از كم يا زيادتر از حد نياز بودن گريس جلوگيري نمود. امروزه ابزارهايي تركيبي وجود دارند كه گريس كاري ايده‌آل براي بلبرينگ‌ها را با اين تكنيك ميسر مي‌سازد. در نهايت شايد بتوان ادعا كرد كه در مورد كاربردهاي عمومي، باز هم ترموگرافي به عنوان ابزار شماره‌ي يك شما خواهد بود.

  براي اين‌كه به بازرسي مادون قرمز تجهيزات مكانيكي بپردازيم بايد قدري در رابطه با اصول پايه صحبت كنيم. اصل مهم در اين بخش همان قانون اول ترموديناميك است كه مي‌گويد : " انرژي به وجود نمي آيد و از بين نمي رود بلكه از حالتي به حالت ديگر تبديل مي‌شود." لذا انرژي تنها در حال جابه‌جايي و تبديل شدن است. اگر دقيق‌تر به تجهيزات مكانيكي توجه كنيم هر تجهيز مكانيكي داراي اجزاي مختلف متحرك است. در ماشين‌هاي ايده‌آل تمامي انرژي وارد شده به سيستم، به كار مفيد تبديل مي‌شود. در عمل و جهان واقعي، مقدار مشخصي از انرژي به دليل اصطكاك يا استرس‌هاي سيستم به انرژي گرمايي تبديل مي‌شود كه موجب افزايش دماي اجزاي ماشين است. زماني كه در يك تجهيز مكانيكي عيبي شروع به پيدايش مي‌كند و يا بهره‌برداري در شرايط غير عادي انجام مي‌شود در الگوي حرارتي تجهيز در مقايسه با الگوي حرارتي در بهره‌برداري عادي و يك تجهيز سالم تفاوت به‌وجود خواهد آمد. در اين جاست كه مي‌توان از تصوير برداري حرارتي به عنوان يكي از ابزار‌هاي تشخيص عيوب مكانيكي قبل از خرابي‌هاي جبران ناپذير كمك گرفت و ضمن كاهش هزينه‌ها از اتلاف سرمايه و محصول جلوگيري كرد. برخلاف بازرسي تجهيزات الكتريكي بايد اذعان داشت كه لزوما تمامي تجهيزات مكانيكي براي يك برنامه‌ي پايش وضعيت از طريق تصوير برداري حرارتي مناسب نيستند. انتخاب تجهيزات مناسب براي برنامه‌ي ترموگرافي بايد بر اساس اصولي از قبيل، اهميت بهره‌برداري، هزينه، قابليت جايگزيني و مناسب بودن براي برنامه‌ي ترموگرافي انجام شود.

   

  برگرفته از كتاب " ترموگرافي پيشرفته سطح يك" فصل هشتم . براي تهيه كتاب يا دريافت خدمات مشاوره با ما تماس بگيريد :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 • ترموگرافي و Angiogenesis

  writted by Carol Chandler, D.O.M. 9/25/2010

  Translated by Babak Fazel Bakhsheshi

  انسان با تمامي رگ هاي خوني بدن خود متولد مي شود در يك انسان بالغ رگها بالغ بر 60000 مايل طول دارند . رگ هاي خوني موقت در حالت طبيعي تنها براي  تامين آستر رحم در عادت ماهيانه در هر ماه ايجاد مي شوند تا بتوانند به تخمك براي ادامه زندگي غذا برسانند. اين رگ هاي خوني تحت كنترل با يك رخداد طبيعي رگ زايي مي شوند. در شرايط خاص، رگ زايي مي تواند از تعادل خارج شود اين نتيجه بروز بيماري ها و مشكلات مختلف است. سرطان يكي از علل رگ زايي است و ترموگرافي مي تواند وجود ساكت آن را از طريق شناسايي رگ زايي آشكار كند.

  Angiogenesis هم خوب است و هم بد. اين پديده به طور طبيعي در محل هاي التهاب رخ مي دهد. هم ماهيچه ها براي سلامت و هم سرطان براي ادامه زندگي و رشد به اين پديده نياز دارند.  Angiogenesis به طور ثابت براي سلامتي و رشد انسان هر دقيقه از روز در بدن ما توسعه مي يابد. سرطان با رشد رگ ها آغاز نمي شود اما اگر اشكالي در كار باشد ، رشد بالقوه بي خطر رگ ها تبديل به پتانسيلي براي رشد و زنده نگهداشتن سرطان مي شد . اين پديده  به طور كامل از نگاه چشم انسان و حتي اشعهX غير قابل روئيت است، اما چشم هاي مادون قرمز مي تواند آن را آشكار كند.

  Angiogenesis به عنوان رگ زايي يا عروق جديد شناخته مي شود . اين ها بخشي از شبكه رگ هاي طبيعي ما كه قبل از تولد ما شكل مي گيرد نيستند . اين رگ ها جديد هستند و همچنين متفاوت مي باشند.

   شكل زير رگ هاي طبيعي بدن را نشان مي دهد هر يك به صورت يك لوله كاملا مستقل قابل مشاهده است و تشكيل آن مانند لوله كشي است .

  شكل بعدي رگ هاي نوظهور را نشان مي دهد اين رگها شباهت زيادي به ساختار اسفنجي دارد. رگ زايي فرم نداشته و مانند رگ هاي عادي عمل نمي كند.

  Angiogenesis از نظر متابوليك خيلي فعال است و توليد آن همراه با توليد گرما است . ترموگرافي يا تصوير برداري حرارتي ( مادون قرمز) مي تواند تفاوت هاي افزايشي بسيار كوچك را آشكار كند . ترموگرافي مي تواندAngiogenesis ببيند يا آشكار كند.

  چرا اين مسئله مهم است ؟

  تومورهاي سرطان سينه به طور معمول 8 تا 10 سال نياز دارند تا به اندازه كافي براي تشخيص توسط روش هاي مورد قبول امروزي بزرگ شود. در اين زمان تومور بيش از از 75% عمر خود را به صورت غير قابل تشخيص سپري كرده است .Angiogenesis بسيار زودتر از اين زمان آغاز مي شود . بدون تامين خون تومور كوچك در وضعيت كمون خواهد ماند ، فرآيند آن متوف شده و خواهد مرد.

  در زير يك تصوير مادون قرمز از زني با تشخيص سرطان سينه در سينه سمت چپ ديده مي شود. با شبكه رگ هاي توليد شده همراه تومور مي شد تنها بايك تجهيز مادون قرمز آن را تشخيص داد.

  تصوير مادون قرمز ( تصوير حرارتي ) زير سه ماه بعد از اينكه تومور برداشته شده گرفته شده است. درغياب تومور تصوير برداري حرارتي تاييد مي كند كه رگ ها عقب نشيني كرده اند

  توسعه فعاليت هايAngiogenesis  مرتبط با سرطان در سرطان سينه بهتر از برخي ديگر نقاط بدن قابل شناسايي است كه دليل معروف  شدن غربالگري سرطان سينه مي باشد. اغلب تحقيقات سرطان اميد بخش حل ريشه مشكل را هدف قرار گرفته اند كه همان رگ هاي تغذيه كننده تومور هستند.

  هنوز مشكلي وجود دارد. در زماني كه تومور با متد هاي مرسوم شناسايي مي شود ،‌angiogenesis ها سالها است كه حضور دارند بهترين زمان مداخله كردن آغاز فرآيند است و نه ديرتر . تنها زماني كه رگ زايي به طور طبيعي رخ مي دهد مي توان به طور طبيعي مانع آن شد .

  با روش هاي تغذيه مناسب مي توان آن را كنترل كرد. پاسخ تشخيص زود هنگامangiogenesis در مراحل اوليه ترموگرفي است كه فرصت هاي غير مضر و بي درد براي تشخيصangiogenesis وجود دارد.

  استراتژي جاري امروز  براي تشخيص و درمان  به اندازه كافي براي كاهش شيوع سرطان سينه و كاهش نرخ مرگ و مير كافي نيست . وقت آن رسيده است كه توجه خود را براي كاهش ريسك افزايش دهيم.

  ترموگرافي و تحقيقات اخيرangiogenesis  امروزه بهترين اميد براي آينده است اما امكان توقف نيست . 

  ترموگرافي نه تنها تشخيص دهنده سرطان است بلكه يك فرصت براي جلوگيري از آن مي باشد.تصاوير زير مثال هاي ديگري در رابطه باangiogenesis را كه توسط ترموگرافي قابل تشخيص است را براي شما به نمايش مي گذارد.