تصوير اينفرارد (‌مادون قرمز) يك كهكشان كه توسط تلسكوپ فضايي هابل گرفته شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نمونه هايي از كاربردهاي ترموگرافي

برگرفته از كتاب ترموگرافي پيشرفته سطح يك

 


در تصوير فوق ، بالا سمت چپ شما  يك اشکال الكتريكي را مشاهده مي‌كنيد كه يكي از كاربردهاي مرسوم و معمول ترموگرافي است. در يك عکس ترموگرافي حتی گاهی مدت‌ها قبل از وقوع يك حادثه‌ي خطرناک، امکان وقوع آن را مي‌توان پيش‌بيني كرد . طبق استاندارد جهانی NFPA ، تمامی تجهيزات الكتريكي بايد سالي يك‌بار و تجهيزات حساس و بحرانی بايد سالي دوبار ترموگرافي شوند تا پتانسيل هاي خطر آتش‌سوزي پيش از وقوع شناسايي شود. در کانادا ، استراليا و آمريكا و حتی مكزيك شركت‌هاي بيمه‌ قبل از دادن هرگونه خدمات، درخواست بازرسی ترموگرافي مي‌كنند تا هرگونه خطر و احتمال آتش سوزي را تشخيص دهند.
در وسط سطر اول تصاوير شما يكي از کاربردهای مكانيكي اين روش را مشاهده مي‌كنيد، در رابطه با تجهيزات مكانيكي به‌خصوص تجهيزات دوّار، رو‌ش‌‌هاي مختلف پايش وضعيت مانند ارتعاش، صدا و ... وجود دارد. اما ترموگرافي به عنوان يك روش مكمّل در تركيب با اين روش‌ها مي‌تواند بسيار مفيد و كارساز عمل كند.
تصوير سمت راست در همان رديف يك ترانسفورماتور بزرگ در يك نيروگاه را نشان مي‌دهد،‌ افزايش دمای بيش از حد روغن در اين ترانسفورماتور منجر به خروج اضطراری اين ترانس و انتقال بار بر روي يك ترانسفورماتور ديگر شده است. همچنين‌ الزام براي انجام بازرسی ترانسفورماتور معيوب موجب شده است تا هزينه‌اي بسيار سنگين و گزاف به اين نيروگاه تحميل شود. يك بازرس ترموگرافي به آسانی در يك بازديد روزانه مي‌تواند متوجه بسته شدن رادياتورهاي خنك‌كن ترانسفورماتور شود. در سيستم خنك‌كن ترانسفورماتور، روغن داغ از بالا وارد رادياتورها شده و پس از خنك شدن از قسمت پايين خارج مي‌شود. در تصوير حرارتی كه مشاهده مي‌كنيد، بسته بودن بسياري از رادياتورها به راحتي ديده مي‌شود . روش‌هاي معمول براي تشخيص گرفتگی مانند استفاده از امواج فراصوت (اولتراسونيك) هزينه‌اي سنگين در بر دارد در صورتي‌كه با هزينه‌ي بسيار اندك و ده‌ها برابر كم‌تر مي‌توان به‌راحتي كل تجهيزات اين بخش را ترموگرافي و اشكالات را شناسايي كرد.
در عکس سمت چپ وسط يك مخزن در يك كارخانه پتروشيمي ديده مي‌شود. با توجه به تفاوت بين ارزش حرارتي مايعات مختلف كاملا مشخص است كه ماده‌ي داخل مخزن به دو بخش مجزا تفكيك شده است. همچنين در قسمت فوقاني هوا و قسمت مياني بخارات قابل تشخيص است كه به‌راحتي مي‌توان با محاسبات ساده حجم هر بخش را به‌دست آورد. در ضمن براي تشخيص اين وضعيت نياز به باز كردن مخزن از بالا و ديپ‌زني مخاطره آميز ،‌ نيست. در عكس مياني كاربرد ترموگرافي در تشخيص يك پانل خورشيدي خراب ديده مي‌شود. طبق اصل اول ترموديناميك انرژی نه به وجود مي آيد و نه از بين مي‌رود، بلکه از نوعی به نوع ديگر تبديل مي‌شود. دانستن و درك اين قانون ساده به ما مي‌گويد در يك پانل خورشيدي انرژی تابشی خورشيد از بين نرفته و در صورتي‌كه پانل به‌صورت مناسب و كارآمد كار كند بايد بخش اعظم آن به نيروي الكتريسيته تبديل شود. در يك پانل با كارايي كم بخش عمده‌اي از اين انرژي به‌صورت حرارت تلف مي‌شود. در پانل مياني شما  اين مشکل را به‌وضوح مي‌بينيد .
در تصوير سمت راست رديف مياني يك کاربرد ديگر از ترموگرافي در بازرسی بردهاي الكترونيكي ديده مي‌شود. دوباره قانون اول ترموديناميك را به ياد آوريد. افزايش دما نشان دهنده‌ي تبديل انرژي الكتريكي به حرارت است. اين واقعه به‌طور معمول مطلوب نيست و اگر اين توليد حرارت زيادتر از حد معمول شود نشان دهنده‌ي عدم كارايي برد يا كارايي نامناسب آن است. از طرفي وجود قطعي‌ها در اجزاي برد از روي خنک بودن غير عادی اجزاي آن قابل تشخيص است. با استفاده از اين روش تنها با يك بار تصويربرداري و  مقايسه با يك برد سالم و استفاده از نرم‌افزارهاي مناسب شناسايي الگو مي‌توان يك سيستم كنترل كيفيت بسيار سريع و دقيق را به‌وجود آورد.
تصاوير رديف آخر کاربردهای متفاوت ديگري در رابطه با ترموگرافي را نشان مي‌دهد كه تنها براي اين است تا يك ايده‌ي كلي به شما بدهد.
اولين عکس از سمت چپ مربوط به كشور استراليا است. در استراليا يكي از بزرگ‌ترين معضلات ساختمآن‌ها كه با تكنيك ترموگرافي مي‌توان آن را شناسايي كرد وجود موريانه است. معمولا بسياري از خريد و فروش‌هاي منازل بعد از انجام ترموگرافي و تشخيص اين مشكل و رفع آن عملي مي‌شود. در عکس مياني شما شخصي كه از سردرد رنج مي برد را مشاهده مي‌كنيد. اين شخص وين‌راداك استاد مسلم ترموگرافي است. با ترموگرافي مي‌توان مواردي از قبيل درد و يا افزايش جريان خون در بافت‌ها را شناسايي كرد. اين كار كمك مناسبي براي شناسايي محل‌هاي آسيب ديده و حتي تشخيص سرطان است. بايد توجه كرد با اين‌كه روش عكس‌برداري راديولوژي روش خوبی براي عكس‌برداري اجزاي استخواني در بدن است ولي در رابطه با درد و نيز بافت‌هاي نرم قابليت‌هاي ترموگرافي را ندارد. امروزه دوربين‌هاي ترموگرافي خاص و دقيق براي شناسايي سرطان سينه ساخته شده‌اند. در عكس مياني رديف پايين شما يك اسب را مي بينيد كه پاي راست آن آسيب ديده است. تصوير ترموگرافي يك عارضه را در اين محل نشان مي‌دهد. بعد از معاينه دقيق مشخص شد كه قطعه‌اي سنگ وارد بافت نرم اين بخش شده است.
آخرين تصوير نشا‌ن‌دهنده‌ي مصرف نامطلوب انرژي در ساختمان است. با بازديد سقف اين ساختمان مشخص شد كه مشکلات عايقي در ساختمان وجود دارد كه منجر به تلفات حرارت شده است و اين تلفات مخارج بالايي براي صاحبان ساختمان در پي خواهد داشت. در پاره‌اي از موارد هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري تعويض عايق كل سقف كم‌تر از هزينه‌هاي جاری انرژی در ساختمان خواهد بود .