تصوير اينفرارد (‌مادون قرمز) يك كهكشان كه توسط تلسكوپ فضايي هابل گرفته شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اگر  تا به حال در رابطه با ترموگرافي سينه يا پستان  مطلبي نشنيده ايد نگران نباشيد شما تنها نيستيد . اين روش يك روش  ارزیابی غیر تهاجمی و بدون نفوذ،  بدون تابش سینه است كه ادعا مي شود در تشخیص زودرس سرطان پستان، كاربرد دارد . ترموگرافي برای استفاده به عنوان یک آزمون کمکی در ایالات متحده از سال 1982 به تصویب رسید، اما هنوز توسط بهداشت کانادا تاييد نشده است . الکساندر موستووي ، دکتر هومیوپاتی در تورنتو و مدیر درمانگاه ترموگرافی  می گوید: "این  روشي ساده  و كارآمد براي ارزیابی اضافی برای کمک به تشخیص سرطان پستان است." موستووي مدعي است كه جامعه پزشكي به طور فزاينده اي در حال يادگيري و آشنايي با ترموگرافي پستان است ." وي پیش بینی مي كند  که در پنج تا 10 سال آينده ، پزشکان و عموم مردم خیلی بیشتر در مورد روش خواهند دانست . در اين مختصر مي خواهيم مطالبي هر چند كوتاه در رابطه با نحوه انجام اين تست ارايه كنيم .

 ترموگرافي پستان چگونه كار مي كند

ترموگرافی سینه اندازه گیری حرارتي است که به طور مداوم از سینه ما تابش (بافت غیر طبیعی تولید گرمای بیشتری نسبت به بافت نرمال دارد) مي كند. تصاویر با کیفیت بالا از سینه ها با یک دوربین مادون قرمز گرفته مي شود و از اين تصاوير برای نشان دادن تفاوت دما در بخش هايي که می توانند بافت سرطانی باشند و يا به عنوان فعالیت های شیمیایی و یا رگ های خونی که ممکن است ظاهر شده و به طور بالقوه می توانند به سرطان منجر شود، استفاده مي شود. هر گونه علايم تصويري مادون قرمز غیر طبیعی مي تواند  یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان پستان را آشكار كرده باشد.

ماموگرافی ( روش مرسوم شناسايي سرطان سينه يا پستان ) با استفاده از اشعه X  مي تواند  توده هايي که به اندازه کافی بزرگ باشند را آشكار سازد. ادعا مي شود ترموگرافی سینه ممکن است شناسایی تغییرات در بافتهای سرطانی پستان قبل از تومورها را هم آشكار كند. در حالی که بهداشت کانادا توصیه كرده است تا  زنان بین سنین 50 و 69  و يا كساني كه در خانواده سابقه بيماري سرطان سينه را دارند ، هر دو سال ماموگرافي كنند ، ترموگرافی  مي تواند براي زنان در هر سني كه داراي سينه هاي متراكم يا ايمپلنت پستان هستند ايده آل باشد. این روش حتي براي زنان جوان و خانم هاي باردار يا زناني كه فرزند شيرخوار دارند و يا در دوران قبل و بعد از يائسگي هستند مفيد و امن است .
بنياد سرطان پستان کانادا اعلام كرده ترموگرافی نبايد  به جاي مامو گرافي هاي منظم مورد استفاده قرار گیرد. در صورتي كه اين روش به عنوان يك روش مكمل  از یک رویکرد چند مودال ، شامل معاینه بالینی و ماموگرافی استفاده شود، 95 درصد از سرطان های اولیه پستان را می توان شناسایی زودتر شناسايي كرد. اين رويكرد مي تواند 61 درصد شانس زنده ماندن زنان را افزايش دهد .

روش كار چگونه است

ترموگرافی پستان شامل عريان شدن از کمر به بالا و نشستن به مدت 15 دقیقه در یک اتاق با دمای کنترل شده است بین 18 و 22 درجه سانتی گراد است. يك تکنسین  تاييد شده ترموگرافی پزشكي  يك سري عكس هاي ترموگرافي ( مادون قرمز) اوليه از سينه بيمار در زواياي مختلف با كمك يك دوربين ترموگرافي مي گيرد. سپس از بيمار درخواست مي شود تا دست هاي خود را در يك ظرف آب سرد با دماي 10 درجه سانتيگراد  به مدت 60 ثانیه فرو كند.  اين شوک آب سرد بدن را به وادار به «مقابله یا گریز» مي كند كه در پاسخ ارسال اين سيگنال عصبي  رگ های خونی  در یک پستان سالم با انقباض مواجه مي شود. تصاوير مادون قرمز دوباره گرفته مي شود. پس از آن، تکنسین تصاوير گرفته شده قبل و بعد از شوك سرمايي را براي يك هيئت متخصصي گرمانگاري باليني تاييد شده (BCCT) می فرستد. BCCTs در حال حاضر باید مجوز پزشکی فعال داشته باشندد. اما تکنسین لزوما پرستار نيست ولي به طور خاص در تصویربرداری اندازه گیری حرارت آموزش ديده است.

نتايج  و گزارش تست معمولا 5 تا 7 روز بعد آماده مي شود و تكنسين مربوطه  توضيحات لازم را به بيمار هنگامي كه براي دريافت نتايج مراجعه مي كند ارايه مي دهد و مشاروه هاي لازم براي پيشگيري و پيگيري بيماري را  مطرح مي كند و همچنین از بيمار  می خواهد تا  یک کپی از گزارش ترموگرافي را  به پزشک خانواده خود ارايه كند.
ماري يك بازمانده سرطان سينه و مدير كلينك ترموگرافي كيچنر  مي گويد : "بعد از اينكه به علت بيماري سرطان پستان يكي از سينه هاي خود را از دست دادم ، به جستجو در رابطه با روشهاي پيشگيرانه پرداختم و كلينيك ترموگرافي را در اونتاريو تاسيس كردم" "من خیلی تحت تاثير اين تكنولوژي قرار گرفتم  و  درمانگاه خود را  یک سال بعد تاسيس كردم چون مي خواستم اين فن آوري را براي زنان ديگر نيز در دسترس قرار دهم."                                                                           منبع : مجله Best Health

براي اطلاعات بيشتر با ما تماس بگيريد این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید