تصوير اينفرارد (‌مادون قرمز) يك كهكشان كه توسط تلسكوپ فضايي هابل گرفته شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اولين سوالي كه بايد به آن پاسخ بدهيم اين است كه اصولا چرا دما مهم است؟ پاسخ آن بسيار ساده است. در جهان مكررا دما مورد اندازه‌گيري قرار مي‌گيرد به حدي كه حتي شما ممكن است هر 15 دقيقه در راديو، دماي شهر خود را از زبان گوينده بشنويد و يا هنگامي كه قصد مسافرت داريد قبل از اين كه دماي مقصد خود را دقيقا از اينترنت چك نكرده باشيد، به آن منطقه سفر نكنيد. به عبارتي مي‌توان گفت كه دما بخش‌هاي مختلف زندگي ما را تحت تاثير قرار مي‌دهد. وسعت اين اندازه‌گيري از پخت و پز شروع شده و تا مسايل مرتبط با سلامتي گسترش مي‌يابد. مي‌توان گفت كه دما يك نشان‌ دهنده‌ي بسيار عالي براي درك شرايط بسياري از چيزهايي است كه در اطراف ما قرار دارد. به عنوان مثال در رابطه با سلامتي استاندارد خاصي براي دماي بدن انسان وجود دارد و آن دماي 37 درجه‌ي سلسيوس است. چنان‌چه دماي بدن تفاوت قابل ملاحظه‌اي از اين مقدار داشته باشد نشان دهنده‌ي بيماري در فرد است.

 به عنوان مثالي ديگر، دماي محيط تعيين كننده آن است كه آيا  شما بايد از سيستم حرارتي در خانه يا محل كار خود استفاده كنيد و يا خير. اين تصميم مي‌تواند تاثير قابل توجهي در هزينه‌هاي انرژي شما داشته باشد. مي‌توان به مواد خوراكي نيز اشاره كرد. برخي از مواد خوراكي نياز دارند دريخچال و تحت دماي خاص نگهداري شوند. همان‌طوري‌كه مي‌دانيد عدم نگهداري در دماي مطلوب موجب فساد مواد خوراكي كه در شرايط نامطلوب نگهداري شده‌اند، مي‌شود و استفاده از اين مواد بيماري زا و حتي در پاره‌اي از موارد كشنده است. از طرف ديگر بسياري از مواد غذايي بايد در دماهاي بالا پخته شوند تا باكتري‌هاي موجود در آن كشته شود. عدم رعايت اين مسئله نيز مي‌تواند مرگ‌بار باشد. همان‌طور كه ملاحظه كرديد دما در زندگي روزمره‌ي ما جايگاه ويژه‌اي دارد، اما اهميت دما و اندازه‌گيري آن در كاربردهاي صنعتي چيست. اين سوال نيز پاسخي ساده ولي مهم دارد. به عنوان مثال ممكن است شما به عنوان يك تصويربردار حرارتي با گزارش كردن يك دماي غير عادي، ‌دليل از مدار خارج كردن يك عمليات به ارزش ميليون ها تومان باشيد. از سوي ديگر عدم توجه به دماي صحيح كاركرد براي تجهيزات در بسياري از موارد مخاطره آميز است. 

اهمیت دما هنگامي كه تجهيزات الكتريكي مورد بازرسي حرارتي قرار مي‌گيرند بسیار بارز تر است. به‌عنوان مثال در تجهيزات توزيع، كليدها، راه اندازها و نيز اتصالات و كابل‌هاي ارتباطي ،دانستن اين نكته كه اين تجهيزات داراي حداكثر دماي مجاز بهره برداري هستند بسيار مهم است. بايد توجه كنيد كه هر تجهيز در هنگام بهره برداري در محدوده‌ي دمايي خاصي كار مي‌كند كه مي‌تواند بسيار متفاوت از ديگري باشد. امروزه زبان مشتركي در جهان به وجود آمده كه اين محدوده‌هاي مجاز را در بسياري از موارد مشخص كرده است. در مورد اتصالات و تجهيزات الكتريكي تجارب عملي و محاسبات تئوري در طول چند دهه باعث شده تا راهنماهاي خاص در استانداردهاي مختلف توليد شود