تصوير اينفرارد (‌مادون قرمز) يك كهكشان كه توسط تلسكوپ فضايي هابل گرفته شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ترموگرافي فعال راهبردي است كه امروزه توانمندي هاي جديدي را در رابطه با اين تكنولوژي به نمايش گذاشته است كه كمتر در كشور ما ايران شناخته شده است يكي از اين استفاده ها ، كاربرد تصوير برداري حرارتي فعال در عيب ياب محصولات خط توليد كارخانه فولاد است .در حقيقت در جهان صنعتي امروز ، تقاضا براي فولاد به ويژه در صنعت خود رو بسيار افزايش دارد. اگرچه كسي نمي تواند  كارامدي روش هاي غير مخرب قديمي شمش و ورق هاي فولاد را انكار كند ، اما به نظر مي رسد امروزه نياز به روش هاي جديد و مدرن ، كارآمد تر و سريع تر در خطوط بازرسي توليد ورق و لوله مطابق با نياز هاي روز و توسعه استانداردهاي ايمني و كيفيت وجود دارد. كيفيت محصولات فولاد به عنوان خوراك ساير صنايع اساسي هميشه مد نظر است. سيستم مدرن معرفي شده توسط تكنولوژي ترموگرافي امروزه با معيار هاي زير تطابق يافته است :

-بازرسي سريع و ايمن

- بازريسي حساس و قابل اعتماد و ترجيحا بدون تماس

- امكان دسته بندي سريع مشكلات مطابق با جهت،‌طول و عمق

- كاهش ريسك خطاي نيروي انساني

- ايجاد امكان ارزيابي خودكار و گزارش دهي دقيق قابل رديابي

تكنولو‍ي جديد مادون قرمز ثابت كرده است كه تمامي اين نيازمندي ها قابل دسترسي هستند و اين كه ترموگرافي يا گرمانگاري به عنوان يك عنصر اصلي تست هاي غير مخرب در فرآيند هاي توليد امروز كاربردهاي خود را پيدا كرده است.

روش كار اين سيستم به اين صورت است : زماني كه سطح يك شمش يا ورقه فولاد با استفاده از يك فرآيند القاي فركانس بالا گرم مي شود ، لبه هاي سطوح داراي شكستگي نسبت به بقيه جاها بيشتر تحريك شده و در نتيجه دماي آنها در مقايسه با نواحي صاف بيشتر افزايش مي يابد. در اين روش فقط سطحي از شمش كه به طور مستقيم در زير سيم پيچ القا بطور مستقيم  قراردارد براي يك زمان كوتاه در حد ميكروثانيه تحريك و گرم مي شود و بسته به سرعت عبور شمش از زير كويل ميزان گرماي ايجاد شده در شمش فولاد پايين است. شمش با عبور از كويل ،  به سرعت در ظرف مدت چند ثانيه به دماي محيط مي رسد و بنابراين مشكلي در ساختار فولاد ايجاد نمي شود. چهار سيستم همزمان تصوير برداري مادون قرمز به صورت آني داده  را از سطوح مستقل شمش در سرعتي بيش از يك متر در ثانيه ضبط مي كنند. اين دوربين ها با يك سيستم پردازش سيگنال در ارتباط است كه با استفاده از الگوريتم هاي خاص عيوب را شناسايي، سنجش و نمايش مي دهد .

اجزاي اصلي اين سيستم شامل محفظه دوربين ، سيستم پردازش سيگنال ، اتاق كنترل ، هيتر القايي ، سيستم آب خنك كن ، كانواير و سيستم علامت گذاري نقص است.

اين سيستم اولين بار در سال 2004 نصب و راه اندازي شده و با موفقيت مشغول كار است. امروزه چندين شركت فولاد سازي از اين سيستم براي عيب يابي محصولات خود استفاده مي كنند .

(براي اطلاعات تخصصي و آشنايي بيشتر با اين سيستم با ما تماس بگيريد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید)