تصوير اينفرارد (‌مادون قرمز) يك كهكشان كه توسط تلسكوپ فضايي هابل گرفته شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ترموگرافي فعال راهبردي است كه امروزه توانمندي هاي جديدي را در رابطه با اين تكنولوژي به نمايش گذاشته است كه كمتر در كشور ما ايران شناخته شده است يكي از اين استفاده ها ، كاربرد تصوير برداري حرارتي فعال در عيب ياب محصولات خط توليد كارخانه فولاد است .در حقيقت در جهان صنعتي امروز ، تقاضا براي فولاد به ويژه در صنعت خود رو بسيار افزايش دارد. اگرچه كسي نمي تواند  كارامدي روش هاي غير مخرب قديمي شمش و ورق هاي فولاد را انكار كند ، اما به نظر مي رسد امروزه نياز به روش هاي جديد و مدرن ، كارآمد تر و سريع تر در خطوط بازرسي توليد ورق و لوله مطابق با نياز هاي روز و توسعه استانداردهاي ايمني و كيفيت وجود دارد. كيفيت محصولات فولاد به عنوان خوراك ساير صنايع اساسي هميشه مد نظر است. سيستم مدرن معرفي شده توسط تكنولوژي ترموگرافي امروزه با معيار هاي زير تطابق يافته است :

-بازرسي سريع و ايمن

- بازريسي حساس و قابل اعتماد و ترجيحا بدون تماس

- امكان دسته بندي سريع مشكلات مطابق با جهت،‌طول و عمق

- كاهش ريسك خطاي نيروي انساني

- ايجاد امكان ارزيابي خودكار و گزارش دهي دقيق قابل رديابي

تكنولو‍ي جديد مادون قرمز ثابت كرده است كه تمامي اين نيازمندي ها قابل دسترسي هستند و اين كه ترموگرافي يا گرمانگاري به عنوان يك عنصر اصلي تست هاي غير مخرب در فرآيند هاي توليد امروز كاربردهاي خود را پيدا كرده است.

ادامه مطلب: ترموگرافي ، تست هاي NDT

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ترموگرافی آشکار کننده تابش های سطحی اجسام بوده و می تواند با استفاده از نرم افزار نصب شده در دوربین دمای معادل آن را حساب کند. این تجهیز تفاوت های گرمایی سطح ساختمان را به صورت نقاط با رنگ های متفاوت نمایش می دهد . تفسیر عکس های ترموگرافی میتواند به بازرسین کمک کند تا بفهمند عایق ساختمان در چه مناطقی دارای مشکل و نقص است . از این ابزار می توان حتی برای تعیین و کنترل کیفیت عایق کاری که در حال اجرا است استفاده کرد. یک بازرسی ترموگرافی میتواند بصورت بازرسی بیرونی و درونی انجام شود .این بازرس انرژی است که تصمیم می گیرد کدام روش بهترین نتیجه را در شرایط خاص آب و هوایی به دنبال خواهد داشت.

 

ادامه مطلب: ممیزی انرژی با استفاده از گرمانگاری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

امروزه  با اطمینان می توان گفت که روش های معمول تعمیرات و نگهداری سنتی در صنعت که معمولا بر پایه عملیات تدافعی و یا روشهای پیشگیرانه مانند تعمیرات بر پایه زمان  طراحی شده اند دیگر کارآمد نبوده و نمی توان با این روش ها کارکرد اقتصادی و پایایی را برای یک واحد صنعتي تضمین نمود . روشهای سنتی معمول در بازه وسیعی از تعمیرات بر پایه خرابی[1] تا تعمیرات بر پایه ساعت[2] کارکرد در تغییر می باشد. در گذشته تصور می شد که روش های تعمیرات بر پایه خرابی روشهایی کم هزینه اما همراه با کاهش پایایی بوده  و روشهای  تعمیرات بر پایه اطلاعات آماری و ساعت کارکرد منجر به افزایش پایایی با انجام هزینه های بیشتر می گردد.امروزه با مطالعات و اقدامات انجام شده ثابت گردیده که حتی این تصورات قدیمی نیز نمی تواند ملاکی برای انتخاب یا تقسیم بندی انواع تعمیرات باشد زیرا در بسیاری از موارد خرابی تجهیزات منجر به شکست کامل گردیده که خود مستلزم هزینه های سنگین سرمایه گذاری می شود و از طرف دیگر هیچ تضمینی وجود ندارد که تعمیرات بر اساس ساعت کارکرد منجر به عملکرد صحیح یک تجهیز در یک بازه زمانی مشخص گردد. در نقطه مقابل استفاده از روشهای پایش وضعیتCM)[3] ) با دنبال کردن عملکرد و وضعیت یک تجهیز بطور مستمر ضمن شناسایی  زود هنگام آثار و علایم اشکال، از خرابی تجهیزات جلوگیری کرده و امکان برنامه ریزی صحیح تعمیراتی با کمترین هزینه ممکن را میسر می سازد.

 

ادامه مطلب: پايش وضعيت، راهبردي براي كاهش هزينه هاي نت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

شرکت بیمه CNA  با استفاده از ترموگرافی بیش از 105 میلیون دلار  صرفه جویی در تلفات و ریسک برای مشتریان  به ارمغان آورده است . ترموگرافی مادون قرمز یک روش عملی استاندارد است که به طور تخمینی در هر بازرسی بالغ بر 9651 دلار صرفه جویی به بار می آورد . 

سیستم های الکتریکی به دلایل روشن برای کار قابل اطمینان طراحی شده اند . شبیه هر سیستم پیچیده دیگر ، سیستم های الکتریکی نیاز به تعمیرات دوره ای و بازرسی دارند تا انتقال و تغذیه قدرت به ساختمان ها و تجهیزات به صورت ایمن و کارآمد میسر شود. 

این دلیلی است که CNA تست های ترموگرافی مادون قرمز را به مشتریان قدیمی و جدید خود با TIV یا ارزش تجمیعی کل 10 میلیون دلار یا بیشتر در هر منطقه پیشنهاد می کند.

تصویر برداری حرارتی ( ترموگرافی) موجب افزایش اعتماد به تجهیزات شده و پتانسیل های آتش سوزی را کاهش می دهد . همچنین این روش منجر به کاهش هزینه های انرژی شده و از توقف ناخواسته در فرآیند های تجاری جلوگیری می کند.استاندارد NFPA70 توصیه می کند که مالکین ساختمان ها به صورت سالانه بازرسی کامل ترموگرافی  را انجام دهند.CNA ( و سایر منابع بیمه گر) بازرسی 3 تا 5 سال یک بار را  بسته به سطح خطای پیدا شده پیشنهاد می کنند.

ادامه مطلب: ترموگرافی ابزار کاهش ریسک بیمه