تصوير اينفرارد (‌مادون قرمز) يك كهكشان كه توسط تلسكوپ فضايي هابل گرفته شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

معرفي

براي بررسي اشياي عتيقه ( ميراث فرهنگي ) اغلب مهم است كه در رابطه با ساختار دروني آن چيز هايي را بدانيم و مشكل اصلي در اين رابطه عدم امكان دسترسي به اين لايه هاي داخلي و در ديد نبودن آنها است .داشتن اطلاعات عميق تر در داخل شيئي همچنين به عنوان يك پيش نياز براي ارزيابي وضعيت جسم و انتخاب روش مرمت و نيز اقدامات و اندازه گيري هاي حفاظتي است.ابزار هاي بازرسي مختلفي در طول سالهاي اخير توسعه يافته است كه اغلب از فيلد هاي كاري ديگر اقتباس  شده است . اخيرا برخي نتايج جالب توجه بر روي اشياي قيمتي و قديمي با استفاده از روش ترموگرافي فعال به دست آمده است كه يك روش تصوير برداري مادون قرمز خاص است .

 ترموگرافي مادون قرمز

در اين خلاصه كاربرد اين روش در رابطه با اشيايي با منشا چوب مد نظر است . فرمول پلانك به صورت زير است.

  :  چگالي قدرت به ازاي طول موج منتشر شده توسط يك جسم ايده آل ( جسم سياه )

جسم تابنده واقعي(جسم خاكستري):

ادامه مطلب: ارزيابي غير مخرب آثار هنري با استفاده از دوربين ترموگرافي

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

ترموگرافی اسکن خطی ( LST ) یک روش دینامیک است که برای تشخیص تغییرات منطقه ای خواص حرارتی مواد مورد بازرسی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است .در رابطه با لوله های بویلر از این روش برای مشاهده لاغر شدگی فولاد کربنی و در کامپوزیت ها برای تشخیص مشکل در ضخامت لایه ها به طور موثر استفاده می شود.

 

ادامه مطلب: تکنولوژی ترموگرافی اسکن خطی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ترموگرافي فعال راهبردي است كه امروزه توانمندي هاي جديدي را در رابطه با اين تكنولوژي به نمايش گذاشته است كه كمتر در كشور ما ايران شناخته شده است يكي از اين استفاده ها ، كاربرد تصوير برداري حرارتي فعال در عيب ياب محصولات خط توليد كارخانه فولاد است .در حقيقت در جهان صنعتي امروز ، تقاضا براي فولاد به ويژه در صنعت خود رو بسيار افزايش دارد. اگرچه كسي نمي تواند  كارامدي روش هاي غير مخرب قديمي شمش و ورق هاي فولاد را انكار كند ، اما به نظر مي رسد امروزه نياز به روش هاي جديد و مدرن ، كارآمد تر و سريع تر در خطوط بازرسي توليد ورق و لوله مطابق با نياز هاي روز و توسعه استانداردهاي ايمني و كيفيت وجود دارد. كيفيت محصولات فولاد به عنوان خوراك ساير صنايع اساسي هميشه مد نظر است. سيستم مدرن معرفي شده توسط تكنولوژي ترموگرافي امروزه با معيار هاي زير تطابق يافته است :

-بازرسي سريع و ايمن

- بازريسي حساس و قابل اعتماد و ترجيحا بدون تماس

- امكان دسته بندي سريع مشكلات مطابق با جهت،‌طول و عمق

- كاهش ريسك خطاي نيروي انساني

- ايجاد امكان ارزيابي خودكار و گزارش دهي دقيق قابل رديابي

تكنولو‍ي جديد مادون قرمز ثابت كرده است كه تمامي اين نيازمندي ها قابل دسترسي هستند و اين كه ترموگرافي يا گرمانگاري به عنوان يك عنصر اصلي تست هاي غير مخرب در فرآيند هاي توليد امروز كاربردهاي خود را پيدا كرده است.

ادامه مطلب: ترموگرافي ، تست هاي NDT

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ترموگرافی آشکار کننده تابش های سطحی اجسام بوده و می تواند با استفاده از نرم افزار نصب شده در دوربین دمای معادل آن را حساب کند. این تجهیز تفاوت های گرمایی سطح ساختمان را به صورت نقاط با رنگ های متفاوت نمایش می دهد . تفسیر عکس های ترموگرافی میتواند به بازرسین کمک کند تا بفهمند عایق ساختمان در چه مناطقی دارای مشکل و نقص است . از این ابزار می توان حتی برای تعیین و کنترل کیفیت عایق کاری که در حال اجرا است استفاده کرد. یک بازرسی ترموگرافی میتواند بصورت بازرسی بیرونی و درونی انجام شود .این بازرس انرژی است که تصمیم می گیرد کدام روش بهترین نتیجه را در شرایط خاص آب و هوایی به دنبال خواهد داشت.

 

ادامه مطلب: ممیزی انرژی با استفاده از گرمانگاری